Gündelik yaşantılarda her alanda paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve bununla beraber korozyona karşı mukavemeti arttırılmıştır. Paslanmaz çeliğin kullanım alanları arasında bir de sektörü otomotiv sanayi eşanjör olan alanlarda geçerli olmaktadır. Düşük karbonlu versiyonları matbaa ya da süthane ekipmanlarında, kimya endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. 

Birbirinden farklı mutfakların eşyalarında gıda sektörü otomotiv sanayi alanlarında çok ağır yük olmayan birçok alanlarda kullanılmaktadır. Burada paslanmaz çelik olarak tercih edilirken, mekanik direnç ve sürtünme mukavemeti çok iyidir diyebildiğimiz için tercih edilir. Birçok çelik kullanım alanları bulunur. Petrol kimya alanlarından tutun da buhar kazanları alanlarına kadar 600 C’ a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır.

Çatal bıçak takımı ve mutfak gereçleri

En iyi bilinen paslanmaz çelikler muhtemelen çatal-bıçak takımı ve mutfak gereçleri içindir. En iyi çatal bıçak ve sınıf 304 (18/8 paslanmaz,% 18 krom 8 % nikel) için kaşık ve çatallar için özel olarak üretilen 410 ve 420 kullanır. 410/420 gibi kullanılan farklı dereceler bıçak ağızlarının keskin bir kenar alacağı şekilde sertleştirilmiş ve temperli hale getirilebilirken, daha sünek 18/8 paslanmaz çelik daha kolay çalışabilir ve bu nedenle çok sayıda şekillendirme, parlatma ve öğütme işlemleri yapılabilir. Kimya, işlenmiş ve petrol ve gaz endüstrileri

Paslanmaz çelikleri kullanan sanayiler, muhtemelen paslanmaz çelik tanklar, borular, pompalar ve vanalar için büyük bir pazar yaratan kimyasal, işlem ve petrol ve gaz endüstrisidir. 304 paslanmaz çelik için ilk büyük başarı öykülerin den biri, seyreltik nitrik asidin daha ince bölümler de kullanılabilmesi ve diğer malzemelere göre daha sağlam olmasıydı. Çok çeşitli sıcaklıklar da daha yüksek korozyon direncine sahip özel paslanmaz çelik sınıfları geliştirildi. Bunlar tuzdan arındırma tesislerinde, kanalizasyon tesislerinde, deniz otoritelerin de, liman desteklerin de ve gemi pervanelerin de kullanılır.

Güç üretimi

Paslanmaz çelikler ve diğer korozyona dirençli alaşımlar, özellikle yüksek sıcaklıklarda, korozyonla mücadele etmek için güç üretim endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle nikel alaşımları fosil yakıtlı elektrik santrallerinde yüksek sıcaklık mukavemeti ve oksidasyon direnci için kullanılır. Nikel alaşımları ve diğer paslanmaz çelikler baca gazı desülfarizasyon ünitelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Nükleer enerji endüstrisi, hem elektrik üretimi hem de radyasyonun tutulması için genellikle düşük bir kobalt içeriği ile belirlenmiş büyük miktarlarda paslanmaz kullanmaktadır. Gerektiğinde yıllarca bitkileri kapatmak için acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmış özel panjurlu havalandırma şaftları yapılmıştır. Buhar ve gaz türbinleri korozyon direnci ve ısıya dayanıklı nitelikleri nedeniyle paslanmaz kullanırlar.

Yemek üretimi

Ayrıca gıda üretiminde ve depolamada büyük miktarlarda paslanmaz çelik kullanılır. En çok kullanılan sınıflar 304 ve 316’dır. Genel olarak 304, temel olarak atölye sınıfı iken 316 sert ortamlarda kullanılır. Mutfak aksesuarları, çatal-bıçak takımı ve tencere takımında paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Keskin kenarlı bıçakları yapmak için daha sert çelik sınıfları kullanılır. Ocaklar, ızgaralar, evyeler ve tencereler gibi şekillendirilmesi gereken malzemeler için daha yumuşak çelik sınıfları kullanılır. Paslanmaz çelik, buzdolapları, dondurucular, tezgahlar ve bulaşık makineleri için bir kaplama olarak da kullanılır. Paslanmaz çelik, yiyeceklerin tadını etkilemediğinden gıda üretimi ve depolanması için idealdir. Portakal suyu gibi bazı yiyecekler asidik olabileceğinden paslanmaz çeliğin korozyon direnci önemlidir. Ayrıca, istenmeyen mikropları uzak tutmaya yardımcı olan paslanmaz çelik kolayca temizlenir. Paslanmaz çelik, dondurma üretiminde güçlü anti-bakteriyel temizlik ürünlerinin kullanılmasına izin verdiği için de önemlidir.

Mimarlık, inşaat ve inşaat

Birçok modern bina, kaplama, çatı kaplama ve cepheler için paslanmaz çelikleri kullandığından, mimari, yapı ve inşaat büyüyen bir pazardır. Bir diğer şey, paslanmaz çelik bakım masraflarının düşüklüğü ve anti-vandal özelliklerinin toplu taşıma, bilet makineleri ve sokak mobilyalarında büyüyen bir pazar sağladığıdır. Paslanmaz çelikler inşaat amaçları için de kullanılır. Betonarme ilk kullanıma girdiğinde, açıkça kalkerden türetilen çimento alkalili olduğu için, kullanılan karbon çeliğinin paslanmayacağı düşünülmüştür. Bununla birlikte, köprüler üzerinde sürekli kum tuzu kullanmak PH’yı asidik hale getirebilir, böylece paslanmaya başlar ve betonun genişlediği ve çatlaklanmasına neden olur. Paslanmaz çelik takviye çubuğu, başlangıçta pahalı olsa da, çok iyi ömür boyu maliyetleme özelliklerine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Tıbbi uygulamalar

Özellikle temiz erimiş paslanmaz tıbbi implantlar ve yapay kalçalar için kullanılır. Ortopedik yataklar, dolaplar ve muayene makineleri gibi çok sayıda tıbbi malzeme, hijyenik ve kolay temiz nitelikleri nedeniyle paslanmaz çelikten standart olarak üretilmiştir. İlaç firmaları hap hunilerinde ve hunilerde, boru kremleri ve solüsyonlarında paslanmaz kullanırlar.

Otomotiv

Otomobiller öncelikle egzoz sistemleri (sınıf 409) ve katalitik konvertörler için paslanmaz çelikten artan oranda kullanılmaya başlıyor ancak aynı zamanda yapısal amaçlarla kullanılmaktadır. Düşük uzun vadeli bakım maliyetlerine, daha az çevresel etkiye ve yaşam ömrü maliyetleriyle daha fazla ilgilenmeye daha fazla dikkat edildiğinde, paslanmaz çelik pazarı iyileşmeye devam ediyor.